A magyar mezőgazdaság új eszközzel védekezhet az ázsiai lódarázs ellen, amely komoly fenyegetést jelent a hazai méhészetre és ökoszisztémára. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) közös fejlesztésében készült rádiótelemetriás eszköz lehetővé teszi a darázsfészkek hatékonyabb felkutatását. Az új technológia alapja, hogy miniatűr jeladókat rögzítenek a darazsakra, amelyek így elvezethetik a kutatókat a fészekhez. Ez az eszköz sokkal fejlettebb, mint a jelenleg elérhető alternatívák, és jelentős mértékben hozzájárulhat az invazív faj terjedésének megfékezéséhez.
A kutatás célja, hogy a nagyobb volumenű védekezési szükségleteket minél későbbre tolja ki, így csökkentve a költségeket. A védekezés fontosságát bizonyítja, hogy Nyugat-Európában, ahol a darázsfaj már elterjedt, komoly ökológiai és mezőgazdasági károkat okoz, különösen a méhészetekben és gyümölcstermesztésben.
A MATE keszthelyi kutatói nemzetközi partnerekkel is együttműködnek a projekt sikeressége érdekében. Önkéntes méhész keresőcsoportokat hoztak létre, akik rádiótelemetriás eszközökkel segítik a fészkek felkutatását Somogy és Zala vármegyékben. Az új módszer nagyban javítja az esélyeket arra, hogy időben megtalálják a fészkeket, különösen a terjedés korai szakaszában, amikor még hatékonyabban lehet beavatkozni.
A fejlesztés nemcsak Magyarországon, hanem Ausztriában és Szlovákiában is alkalmazható, ahol hasonló problémákkal küzdenek.