Hírek

Meglepő fordulat a magyar búzatermésben: 2024 vegyes eredményekkel zárult

Meglepő-fordulat-a-magyar-búzatermésben-11

2024-ben, bár a búzatermés mennyisége elmaradt a tavalyi kiemelkedő szinttől, az elmúlt tíz év átlaga alapján még mindig megfelelőnek számít. A klímaváltozás egyre inkább érinti a tavaszi vetésű növényeket, de az őszi vetésűek, például a búza, továbbra is stabil hozamokat biztosítanak. Az Agrárminisztérium adatai szerint a magyar mezőgazdasági területek nagysága 5,1 millió hektár, ebből több mint 920 ezer hektáron termesztettek búzát idén.

A kedvező időjárási feltételek miatt az őszi vetésű gabonák gyorsabban fejlődtek, és a szakértők szerint a termények 2-3 héttel előrébb jártak, mint általában. Ugyanakkor a júliusi csapadékhiány hatására a főbb gabonafélék terméseredményei csökkentek az előző évi szinthez képest. Feldman Zsolt, az agrárminisztérium államtitkára elmondta, hogy az őszi búzát 864,5 ezer hektáron takarították be, és az országos átlag 5,8 tonna/hektár volt, ami kissé meghaladja az elmúlt öt év átlagát.

Meglepő-fordulat-a-magyar-búzatermésben-1

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az idei búzatermés várhatóan 5,34 millió tonna lesz, ami mintegy 600 ezer tonnával kevesebb a tavalyi eredménynél. Az elmúlt évtizedben a búzatermés Magyarországon többnyire 5-5,4 millió tonna között mozgott, kivéve néhány kiugró évet, mint például a 2016-os és 2023-as rekordtermések.

A jövőre nézve azonban az őszi gabonafélék vetésterületeinek növekedése és a stabilabb hozamok reményt adnak arra, hogy a magyar mezőgazdaság képes lesz alkalmazkodni a klímaváltozás okozta kihívásokhoz. A legnagyobb kérdés az, hogy a hozamok mellett sikerül-e javítani a termény minőségét, amely az idei évben elmaradt az elvárásoktól.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük